NATO oddało hołd ofiarom 11 września

0
1090
Fot. Twitter: NATO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

NATO oddało hołd ofiarom ataków terrorystycznym z 11 września w 2001 roku. W zamachach na nowojorskie Centrum Światowego Handlu i Pentagon zginęło prawie 3 tysiące osób. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i ambasador USA przy Sojuszu Kay Bailey Hutchison złożyli wieniec pod pomnikiem przed kwaterą główną w Brukseli przedstawiającym fragment jednej ze zniszczonych wież WTC. W ceremonii uczestniczyli ambasadorowie państw członkowskich, dyplomaci i wojskowi.

Minutą ciszy upamiętnili uczestnicy ceremonii ofiary zamachów terrorystycznych. Flagi państw członkowskich NATO zostały opuszczone do połowy masztu przed kwaterą główną Sojuszu w Brukseli, przed siedzibą Sojuszniczego Dowództwa do spraw Operacji w Mons, oraz Sojuszniczego Dowództwa do spraw Transformacji w Norfolk. 
“19 lat temu seria przerażających ataków zmieniła wszystko, zmieniła amerykański naród i Sojusz Północnoatlantycki” – powiedziała ambasador USA przy NATO. 

W reakcji na zamachy Sojusz po raz pierwszy w historii uruchomił artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego dotyczący kolektywnej obrony. “Ataki zostały przeprowadzone na amerykańskiej ziemi, ale uderzyły w nas wszystkich” – mówił szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Przypomniał, że NATO wysłało do Afganistanu swoje wojska, by zapewnić, że już nigdy ten kraj nie będzie służył terrorystom. Podkreślił, że Europa i Ameryka Północna potrzebują się wzajemnie, by skuteczniej walczyć z terroryzmem i zagwarantować bezpieczeństwo obywatelom.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!