Stany Zjednoczone dały Chinom 72 godziny na zamknięcie konsulatu w Houston

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stany Zjednoczone dały Chinom 72 godziny na zamknięcie konsulatu ChRL w Houston – przekazał na Twitterze redaktor naczelny chińskiego dziennika Global Times. Wcześniej amerykańskie media informowały o dymie unoszącym się znad dziedzińca konsulatu w Houston, gdzie zdaniem obserwatorów – w związku z zamknięciem placówki dyplomatycznej palone są dokumenty. Na razie nie są znane przyczyny decyzji o zamknięciu konsulatu.

Rząd Stanów Zjednoczonych potwierdził, że wydał nakaz zamknięcia chińskiego konsulatu w Houston. Amerykański Departament Stanu tłumaczy tę decyzję agresywnymi i niedopuszczalnymi działaniami Pekinu. Pojawiają się zarzuty o działalność szpiegowską Chin na terenie USA.

Chiny „stanowczo potępiają” żądanie amerykańskich władz dotyczące zamknięcia w ciągu 72 godzin konsulatu Chińskiej Republiki Ludowej w Houston. Chińskie MSZ krok ten nazwało „polityczną prowokacją”. 

Chińskie MSZ potwierdziło informacje o żądaniu władz Stanów Zjednoczonych dotyczących zamknięcia w ciągu 72 godzin konsulatu Chińskiej Republiki Ludowej w Houston. Chiński resort dyplomacji krok ten określił mianem „politycznej prowokacji”, która „poważnie” narusza „międzynarodowe prawo oraz podstawowe normy stosunków międzynarodowych”. Chińskie MSZ potępiło decyzję władz USA i zwróciło się z apelem o jej odwołanie. Na razie nie są znane przyczyny decyzji amerykańskich władz. Rzecznik chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie o sytuację konsulatu w Houston stwierdził jednak, że „Chiny przestrzegają zasady nieingerencji”, a „infiltracja i ingerencja” nigdy nie były częścią „tradycji chińskiej polityki zagranicznej”. Jak stwierdzono – jeśli USA nie wycofają decyzji o zamknięciu konsulatu, Chiny podejmą „zdecydowane” działania odwetowe. Wcześniej w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania dziedzińca chińskiego konsulatu w Houston, gdzie palone są najprawdopodobniej dokumenty placówki. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!