USA uruchamiają nowe dowództwo europejskie

0

Stany Zjednoczone uruchomiły nowe dowództwo wojsk lądowych zwane Piątym Korpusem. Jego celem jest koordynacja sił NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji. Operacyjne centrum dowodzenia Piątego Korpusu ma zostać zlokalizowane w Europie. Media w Stanach Zjednoczonych przypominają, że gotowość goszczenia amerykańskiej bazy zgłosiła Polska. 

Pentagon poinformował, że Dowództwo Piątego Korpusu zostanie zlokalizowane w Fort Knox w stanie Kentucky. Rozpocznie ono funkcjonowanie jesienią tego roku i składać się będzie z 650 żołnierzy, z których 200 ma rotacyjnie stacjonować w europejskim centrum dowodzenia. Zadaniem Piątego Korpusu będzie koordynacja z sojusznikami w Europie działań związanych z potencjalnymi zagrożeniami ze strony Rosji. Cel ten jest zgodny z amerykańską Narodową Strategią Bezpieczeństwa. 

Wybór lokalizacji europejskiego centrum dowodzenia ma nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy. Informując o ustanowieniu Piątego Korpusu dziennik Wall Street Journal przypomina, że Polska zgłosiła gotowość goszczenia amerykańskiej bazy, sfinansowania jej budowy oraz nazwania Fort Trump. Sprawa lokalizacji centrum dowodzenia ma być jednym z tematów spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli. 

Historia Piątego Korpusu sięga I wojny światowej, kiedy to był on odpowiedzialny za działania wojenne we Francji. Podczas II wojny światowej był zaangażowany w lądowanie w Normandii i koordynację operacji sojuszniczych w Europie. W 2013 roku działalność Piątego Korpusu została zakończona. Zlokalizowany był wówczas w Niemczech. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!