Proces Donalda Trumpa w amerykańskim Senacie w ramach procedury impeachmentu dobiega końca. Amerykański Senat wyda dzisiaj werdykt w sprawie zarzutów postawionych prezydentowi USA przez Izbę Reprezentantów. Jest niemal pewne, że prezydent Trump zostanie uniewinniony.
Izba Reprezentantów postawiła Donaldowi Trumpowi dwa zarzuty: nadużycia władzy oraz utrudniania parlamentarnego śledztwa. Demokraci zarzucali prezydentowi, że wstrzymując pomoc militarną dla Ukrainy w wysokości czterystu milionów dolarów próbował wymusić śledztwo przeciwko swemu rywalowi politycznemu Joe Bidenowi. Obrońcy prezydenta przekonywali, że działał w ramach swoich uprawnień, a nawet jeśli postąpił niewłaściwie, to jego czyny nie spełniają wymogów usunięcia z urzędu w ramach procedury impeachmentu. Podkreślali, że ocena postępowania prezydenta należy do wyborców, a nie do grupy polityków opozycyjnych.
“Prawda jest taka, że prezydent jest niewinny. Świadczą o tym zarówno dowody, jak i siedemnastu świadków powołanych przez Izbę Reprezentantów. To był czysto polityczny proces” – mówił wczoraj doradca Donalda Trumpa Hogan Gidley.
Sam prezydent USA zapewniał, że nie zrobił niczego niewłaściwego. W ubiegłym tygodniu Senatorowie odrzucili wniosek o powołanie kolejnych świadków. Dziś odbędzie się ostateczne głosowanie w sprawie winy lub niewinności Donalda Trumpa. Członkowie Senatu pełnią w procedurze impeachmentu role ławy przysięgłych. Ponieważ do usunięcia prezydenta potrzeba 2/3 głosów, Donald Trump zostanie uniewinniony i pozostanie na stanowisku prezydenta, a ostateczna ocena jego postępowania będzie należeć do Amerykanów podczas listopadowych wyborów.