USA: finał impeachmentu

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Proces Donalda Trumpa w amerykańskim Senacie w ramach procedury impeachmentu dobiega końca. Amerykański Senat wyda dzisiaj werdykt w sprawie zarzutów postawionych prezydentowi USA przez Izbę Reprezentantów. Jest niemal pewne, że prezydent Trump zostanie uniewinniony.

 Izba Reprezentantów postawiła Donaldowi Trumpowi dwa zarzuty: nadużycia władzy oraz utrudniania parlamentarnego śledztwa. Demokraci zarzucali prezydentowi, że wstrzymując pomoc militarną dla Ukrainy w wysokości czterystu milionów dolarów próbował wymusić śledztwo przeciwko swemu rywalowi politycznemu Joe Bidenowi. Obrońcy prezydenta przekonywali, że działał w ramach swoich uprawnień, a nawet jeśli postąpił niewłaściwie, to jego czyny nie spełniają wymogów usunięcia z urzędu w ramach procedury impeachmentu. Podkreślali, że ocena postępowania prezydenta należy do wyborców, a nie do grupy polityków opozycyjnych. 

 “Prawda jest taka, że prezydent jest niewinny. Świadczą o tym zarówno dowody, jak i siedemnastu świadków powołanych przez Izbę Reprezentantów. To był czysto polityczny proces” – mówił wczoraj doradca Donalda Trumpa Hogan Gidley. 

Sam prezydent USA zapewniał, że nie zrobił niczego niewłaściwego. W ubiegłym tygodniu Senatorowie odrzucili wniosek o powołanie kolejnych świadków. Dziś odbędzie się ostateczne głosowanie w sprawie winy lub niewinności Donalda Trumpa. Członkowie Senatu pełnią w procedurze impeachmentu role ławy przysięgłych. Ponieważ do usunięcia prezydenta potrzeba 2/3 głosów, Donald Trump zostanie uniewinniony i pozostanie na stanowisku prezydenta, a ostateczna ocena jego postępowania będzie należeć do Amerykanów podczas listopadowych wyborów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!