Niemcy: Annalena Baerbock złożyła wizytę na Ukrainie

0
103
Fot. Die Zeit
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock złożyła wizytę na Ukrainie. Po przyjeździe do Kijowa wyruszyła do zbombardowanego przez rosyjskich agresorów Charkowa. 

Podczas wizyty, która była utrzymana w tajemnicy do ostatniej chwili ze względów bezpieczeństwa, towarzyszyli jej minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba oraz ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew.

Delegacja rządowa odwiedziła okolice miejscowości Saltiwka, która została mocno uszkodzona w wyniku rosyjskich ostrzałów. Annalena Baerbock odwiedziła zniszczoną elektrociepłownię, szpital i szkołę, w której dzieci uczyły się przed wojną języka niemieckiego. Rozmawiała z nauczycielami i uczniami szkoły oraz zapewniła ich o wsparciu. “To miasto jest symbolem absolutnego szaleństwa agresywnej wojny Rosji na Ukrainie. Dla mnie ważne jest, abyśmy w naszej europejskiej rodzinie nie stracili z oczu Ukrainy” – powiedziała Annalena Baerbock w Charkowie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował swojej niemieckiej odpowiedniczce za stałe wsparcie Ukrainy w odpieraniu rosyjskiej agresji. “Jestem przekonany, że ta wizyta odbije się echem nie tylko na Ukrainie i w Niemczech, ale także w Europie i na świecie. Nasze negocjacje trwały trzy godziny – w innych okolicznościach ministrowie zwykle nie rozmawiają tak długo. Formuła pokoju, sankcji, trybunału, integracji europejskiej, broni – wszystko to szczegółowo omówiliśmy i przygotowujemy odpowiednie decyzje” – powiedział.
Szefowa MSZ jest pierwszym niemieckim urzędnikiem, który odwiedził miasto od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Jest również pierwszą minister spraw zagranicznych, która odwiedziła Charków od lutego 2022 roku. Obecnie minister spraw zagranicznych Niemiec jest już w drodze powrotnej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!