Japonia: ustawa o przymusowej sterylizacji niekonstytucyjna

0
Japonia
Fot. CNN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Japoński Sąd Najwyższy uznał ustawę o przymusowej sterylizacji osób niepełnosprawnych za niezgodną z konstytucją. Przepis obowiązywał w Japonii od 1950 do 1990 roku. Osoby, które zostały przymusowo wysterylizowane, złożyły pozwy w całej Japonii, argumentując, że dyskryminujące traktowanie było niezgodne z konstytucją i domagając się odszkodowania od państwa.

Premier Japonii Fumio Kishida oficjalnie przeprosił rodziny poszkodowane przez niekonstytucyjny przepis. „Rząd naprawdę żałuje sposobu, w jaki wdrożono ustawę i oferuje szczere przeprosiny” – mówił szef japońskiego rządu dodając, że ten „szybko wypłaci odszkodowanie w oparciu o orzeczenie, które stało się dziś prawomocne”. Premier Japonii wyraził nadzieję na osobiste spotkanie z powodami, „aby usłyszeć o ich trudnych doświadczeniach i odczuciach oraz bezpośrednio wyrazić słowa żalu i przeprosin”.

Ustawa o ochronie eugenicznej zezwalała lekarzom na usuwanie funkcji rozrodczych osób z upośledzeniem umysłowym lub intelektualnym. Około 25 tys. osób zostało wysterylizowanych w trakcie jej obowiązywania.

Wielka Ława Japońskiego Sądu Najwyższego podjęła decyzję w sprawie pięciu orzeczeń wydanych przez sądy w Sapporo, Sendai, Tokio i Osace. Sędzia Tokura Saburo uznał nieistniejące prawo za niezgodne z konstytucją i nakazał wypłatę odszkodowania w czterech sprawach. To już 13. raz od zakończenia II wojny światowej, kiedy Sąd Najwyższy uznał przepis prawny w Japonii za niezgodny z konstytucją.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!