USA – huragan Beryl dociera nad Jamajkę

0
Fot. NBC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Śmiertelnie niebezpieczny huragan Beryl zbliża się do Jamajki. Od początku tygodnia dewastuje on karaibskie wyspy. Bardzo wstępne dane mówią o kilku ofiarach śmiertelnych. Nigdy wcześniej w historii o tej porze roku w basenie Oceanu Atlantyckiego nie odnotowano tak silnego żywiołu tego typu. Miejscami siła Beryla osiągnęła piąty, najwyższy stopień w skali Saffira – Simpsona. 

Fala sztormowa Beryla na wybrzeżu Jamajki przekroczyć ma 3 metry. Oczekuje się, że porywy wiatru osiągną prędkość prawie 200 kilometrów na godzinę. Intensywne opady deszczu najprawdopodobniej doprowadzą na wyspie do błyskawicznych powodzi. Miejscami może spaść nawet metr wody. 

W oczekiwaniu na Beryla jamajskie władze zamknęły we wtorek trzy lotniska. Tamtejsze siły bezpieczeństwa opracowały także plan strategiczny, aby przeciwdziałać wszelkim potencjalnym zagrożeniom grabieży lub jakimkolwiek innym przestępstwom w przypadku gdy dojdzie do ewakuacji. – W tej chwili temperatua wód Atlantyku jest wyższa od jednego do dwóch stopni Celsjusza. To znakomite warunki do powstawania takich katastroficznych huraganów. To jest jak dodatkowe paliwo dla nich. Korzysta na tym Beryl. Dobre wiadomości są takie, że bardzo powoli, że traci on powoli na sile. Jednak w dalszym ciągu przez kilka najbliższych dni będzie bardzo niebezpieczny – mówi Michael Brennan z Amerykańskiego Centrum Huraganów.

Na nadejście żywiołu szykują się teraz regiony półwyspu Jukatan. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!