KE nakłada wyższe cła na auta elektryczne z Chin

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Komisja Europejska nakłada wyższe stawki celne na auta elektryczne z Chin. Różnicą się one w zależności od marki i wahają od 17,4 procent do 37,6 procent. Wejdą one w życie jutro i będą obowiązywać na razie przez cztery miesiące. Powodem są – jak tłumaczy Bruksela – nielegalne dotacje państwowe do chińskich pojazdów elektrycznych.

Dotowane pożyczki, czy ulgi podatkowe doprowadzają do dumpingu cenowego, co wpływa negatywnie na konkurencję na rynku i unijnych producentów. Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie jesienią ubiegłego roku. Jest ono szczegółowo opisane, wraz z decyzją, na ponad dwustu stronach. Według unijnych ekspertów, to jedno z najobszerniejszych uzasadnień jakie kiedykolwiek w historii opublikowała Komisja. Po czterech miesiącach, jeśli rozmowy z Chinami nie przyniosą rezultatu, wejdą w życie cła ostateczne, już na 5 lat.

Chyba, że większość krajów sprzeciwi się tej decyzji. Prawdą jest natomiast, że cła na chińskie elektryki nie wszystkim podobają się w Unii. Na czele niezadowolonych stoją Niemcy. Nie jest jednak pewne, czy zdołają zebrać większość krajów, by decyzję Komisji odrzucić. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!