Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Chinach

0
Fot. president.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda udaje się w nocy do Chin, gdzie złoży oficjalną wizytę. W planach ma spotkania między innymi z przywódcą tego kraju Xi Jinpingiem oraz premierem Li Qiangiem. Prezydent będzie rozmawiał przede wszystkim o bezpieczeństwie oraz o wojnie na Ukrainie.

 “To jest bardzo ważna wizyta w aspekcie politycznym, bo czasy są niespokojne i przywódca kluczowego europejskiego państwa jedzie do jednego z najważniejszych przywódców światowych rozmawiać o zmieniającym się kontekście globalnym”- powiedział doradca prezydenta Wojciech Gerwel w artykule cytowanym na stronie Kancelarii Prezydenta. 

Miesiąc temu w Chinach gościł prezydent Rosji Władimir Putin. Kilka dni temu szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Chiny powinny ponieść konsekwencje wspierania Rosjan w wojnie na Ukrainie, jeśli nie zmienią swojego stanowiska. Dodał, że władze w Pekinie próbują grać na dwie strony konfliktu, utrzymując relacje z europejskimi sojusznikami. Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken zaznaczył z kolei, że jeśli Chiny, jak twierdzą, są bardzo zainteresowane zakończeniem wojny, to powinny przestać napędzać rosyjską machinę wojenną.

W czasie wizyty prezydent poruszy także kwestie związane z dysproporcjami w wymianie handlowej między Polską i Chinami. W ubiegłym roku Polska sprowadziła z Chin towary warte ponad 47 miliardów euro. Do Państwa Środka wysłała towary o wartości 3 miliardów 700 milionów euro. 

We wtorek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Dalian. Dzień później w Szanghaju będzie uczestniczył w polsko-chińskim forum gospodarczym.

Prezydentowi będzie towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!