Egipt zapowiada odebranie licencji biurom organizującym tegoroczną pielgrzymkę do Mekki

0
Fot. X: LovinCairo
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Egipt zapowiada odebranie licencji 16 firmom turystycznym, które organizowały tegoroczną pielgrzymkę muzułmanów do Mekki. W czasie pielgrzymki do Arabii Saudyjskiej z powodu ekstremalnych upałów zmarło ponad 1000 osób, w tym ponad 600 pielgrzymów z Egiptu. 

Prezydent Abdel Fattah El-Sisi nakazał, aby “komórka kryzysowa” kierowana przez premiera Madbouly’ego zajęła się sprawą śmierci egipskich pielgrzymów.

“Premier nakazał cofnięcie licencji tym firmom, skierowanie ich menedżerów do prokuratury i nałożenie grzywny na rzecz rodzin pielgrzymów, którzy zginęli z ich winy” – czytamy w oświadczeniu rządu.

W oświadczeniu rządu stwierdzono, że ponad 50 000 Egipcjan oficjalnie dołączyło do pielgrzymki, a “31 osób zmarło w wyniku chorób przewlekłych”.

W zdecydowanej większości były to osoby oficjalnie niezarejestrowane, nie posiadające kosztownych oficjalnych pozwoleń. Tacy pielgrzymi są najbardziej narażeni na skutki upału, ponieważ bez wymaganych dokumentów nie mogą uzyskać dostępu do klimatyzowanych pomieszczeń udostępnionych przez władze Arabii Saudyjskiej. 

Według rządowego komunikatu egipski premier skierował do prokuratury listę kierowników biur podróży organizujących pielgrzymkę. Zaapelował także o nałożenie na firmy grzywny na rzecz rodzin pielgrzymów, którzy zginęli z powodu upałów. 

W tym roku w hadżdżu, czyli dorocznej pielgrzymce muzułmanów do Mekki, uczestniczyło milion 800 tysięcy pielgrzymów. Jej termin jest wyznaczany przez kalendarz księżycowy – tym razem wypadł w czasie, kiedy w Arabii Saudyjskiej panują ekstremale upały. Na początku tego tygodnia maksymalna temperatura w Mekce wyniosła 51,8 stopnia Celsjusza. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!