Niespokojnie w Argentynie po przyjęciu przez Senat reform gospodarczych

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ulice Buenos Aires stały się areną zamieszek po przyjęciu przez argentyński Senat pakietu reform gospodarczych. To jeden z flagowych projektów prezydenta Javiera Milei. Zdaniem protestujących zmiany uderzą w portfele milionów obywateli.

Javier Milei rządzi Argentyną od końca ubiegłego roku. Doszedł do władzy, obiecując ożywienie słabnącej gospodarki kraju i walkę z trzystuprocentową inflacją. Przegłosowana przez Senat reforma zakłada ogłoszenie nadzwyczajnego stanu gospodarczego, obniżenie emerytur i rozwodnienie praw pracowniczych. Celem jest pobudzenie inwestycji i prywatyzacja państwowych firm. O ostatecznym kształcie przepisów zdecyduje głosowanie w niższej izbie parlamentu.

O przyjęciu ustawy zdecydował głos wiceprezydent i przewodniczącej Senatu Victorii Villarruel. “Dla naszych rodaków, którzy zasługują na odzyskanie dumy z bycia Argentyńczykiem i zawsze myśląc o wszystkim dla Argentyny, mój głos jest za” – powiedziała wiceprezydent.

O “terapii szokowej” Javiera Milei mówią lewicowe partie polityczne, związki zawodowe i organizacje społeczne. Tuż przed głosowaniem teren przed parlamentem zamienił się w pole bitwy protestujących z policją. Demonstranci w Buenos Aires rzucali koktajlami Mołotowa, kamieniami i podpalali samochody. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym i armatkami wodnymi. Kilkanaście osób zostało zatrzymanych a kilka trafiło do szpitali.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!