Przywódcy Polski, Łotwy i Rumunii zaniepokojeni pogłębiającą się współpracą Rosji i Chin. W Rydze, pod przewodnictwem prezydentów trzech państw, odbył się dziś szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9), w którym udział wziął także m.in. sekretarz generalny NATO. Związki Rosji z Chinami to coraz poważniejszy problem europejskich przywódców.
Prezydenci Polski, Łotwy i Rumunii za największe zagrożenie dla NATO uznają Rosję. Jednak po szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki jasny sygnał płynie także do Pekinu. Strategiczne partnerstwo Rosji i Chin jest sprzeczne z wartościami i interesami m.in. Polski, a Pekin i Moskwa wspólnie starają się podważyć międzynarodowy porządek. W tym tygodniu Chiny będą musiały stawić czoła sankcjom, którymi G7 chce obłożyć współpracujące z Rosją chińskie banki oraz antydumpingowym cłom na chińskie auta, które to wprowadzić zamierza Komisja Europejska. Pogłębiająca się współpraca Rosji i Chin to coraz większe wyzwanie dla wielu państw europejskich, nie tylko powiązanych ścisłymi relacjami gospodarczymi z Państwem Środka, jak Francja czy Niemcy.
Polska postrzegana jest przez Pekin jako lider regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Testem relacji Polski i Chin będzie zapowiadana wcześniej wizyta w Pekinie prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dotychczasowe działania głowy państwa i jego urzędników z Biura Polityki Międzynarodowej ukierunkowane były na rozwój relacji politycznych z Chinami, co spotykało się z krytyczną oceną części analityków zajmujących się Państwem Środka.