Strefa Gazy: w izraelskim ataku na szkołę co najmniej 35 zabitych i kilkudziesięciu rannych

0
Fot. CNA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W ataku na szkołę ONZ w obozie dla uchodźców palestyńskich Nusejrat w Strefie Gazy zginęło co najmniej 35 osób i kilkadziesiąt zostało rannych. Poinformował o tym na platformie X szef Agencji ONZ do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) Philippe Lazzarini.

Szkoła prowadzona przez UNRWA stanowiła schronienie dla przesiedleńców z innych rejonów ogarniętej wojną Strefy Gazy. Armia izraelska twierdzi natomiast, że ukrywało się w niej od 20 do 30 członków Hamasu. Rzecznik Sił Obronnych Izraela Peter Lerner oświadczył, że nic mu nie wiadomo na temat cywilnych ofiar śmiertelnych ataku. Według armii podczas ostrzału placówki zlikwidowano kilku terrorystów, którzy brali udział w ataku na Izrael 7 października ubiegłego roku.

Szef UNRWA podkreślił, że atak na izraelski w Nusejrat nastąpił bez ostrzeżenia, choć wiadomo było, że chroni się tam około sześciu tysięcy przesiedleńców. Philippe Lazzarini przypomniał, że “ataki, obieranie za cel lub wykorzystywanie w celach wojskowych budynków należących do ONZ stanowią rażące lekceważenie międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Działająca na rzecz praw człowieka izraelska organizacja B’tselem podkreśliła, że atak na ONZ-owską szkołę nosi znamiona zbrodni wojennej. W wydanym oświadczeniu przedstawiciele organizacji stwierdzają, że “jeśli – jak twierdzi Izrael – Hamas wykorzystywał szkołę do planowania operacji wojskowych, było to bezprawne, ale nie usprawiedliwia ogromnych krzywd wyrządzonych cywilom, którzy szukali tam schronienia”.

W oświadczeniu wydanym wcześniej przez Hamas przedstawiciele tego ugrupowania stanowczo zaprzeczyli, jakoby w szkole w obozie Nusejrat znajdowało się ich centrum operacyjne lub kryjówka.

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia od początku izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy zginęło ponad 36 500 Palestyńczyków, głównie cywilów, a co najmniej 83 tysiące zostały ranne. Wojna w Strefie Gazy rozpoczęła się 7 października 2023 roku po ataku Hamasu na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów. Hamas uprowadził wówczas również około 240 zakładników.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!