Odnaleziona gitara Beatlesów sprzedana za 3 mln dolarów

0
Fot. thewetumpkaherald.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prawie trzy miliony dolarów – to rekordowa cena, którą osiągnęła na aukcji beatlesowska gitara. Wielka Czwórka używała jej na płytach “Rubber Soul” i “Help”. Potem instrument zaginął na ponad 50 lat.

Nigdy w historii żaden instrument, na którym grali Beatlesi, nie sprzedał się za tak wysoką sumę. “Nie ma wątpliwości: to gitara, której ludzie szukali przez ponad pół wieku” – nie kryje entuzjazmu Martin Nolan z domu aukcyjnego Julien’s Auctions. Dodaje, że gdy w końcu instrument się odnalazł, trzeba było wykonać detektywistyczną robotę. “Analizowaliśmy fotografie i nagrania wideo. Przyglądaliśmy się strukturze drewna. W przypadku gitary to odpowiednik odcisków palców. Tylna okleina, płytka maskująca – wszystko to jest DNA gitary i pasowało idealnie” – podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

Gitarę słychać w “Help”, w której przytłoczony sławą John woła o pomoc. Jest podstawą chyba najbardziej dylanowskiego utworu Beatlesów: “You’ve Got To Hide Your Love Away”. Tworzy też tło dla harrisonsowskiego sitaru w “Norwegian Wood (This Bird Has Flown)”.

John kupił gitarę Framus Hootenanny w 1964 roku. Krótko po nagraniu płyty Rubber Soul podarował gitarę Gordonowi Wallerowi z angielsko-szkockiego duetu Peter & Gordon. Ten przekazał ją dalej, swojemu menedżerowi, a on upchnął instrument na strychu. Niedawno, podczas przeprowadzki, na strychu gitarę znalazł jego syn. Teraz osiągnęła cenę dwóch milionów 857 i pół tysiąca dolarów. Aukcja prowadzona była online.

Beatlesowskie gitary ostatnio często się znajdują. Paul McCartney odzyskał niedawno swój bas. Kupił go jeszcze w 1961 roku, a zgubił w dekadę później.

Miłośnicy Beatlesów, którzy w dodatku nie narzekają na brak pieniędzy, mogli też licytować telefon, którego John i Yoko używali podczas “Bed-in For Peace” – happeningu, podczas którego para spędziła tydzień w łóżku montrealskiego hotelu, apelując o pokój. Wtedy właśnie powstał słynny improwizowany hymn pacyfistyczny “Give Peace a Chance”. Cena aparatu osiągnęła 16 250 dolarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!