Prezydent Francji proponuje kompromis w sprawie kryzysu w Nowej Kaledonii. Od ponad tygodnia w tym francuskim terytorium zamorskim trwają brutalne zamieszki wywołane przez zwolenników niepodległości archipelagu. Emmanuel Macron spotkał się na miejscu ze wszystkimi stronami sporu.
Zamieszki wywołała reforma konstytucyjna, która ma umożliwić udział w wyborach lokalnych Francuzom mieszkającym w Nowej Kaledonii od ponad 10 lat. Miała ona zostać wkrótce zatwierdzona przez parlamentarzystów w Paryżu. „Zobowiązałem się do tego, by ta reforma nie była forsowana w obecnym kontekście” – oświadczył Emmanuel Macron. „Dajmy sobie kilka tygodni, by uspokoić sytuację, wznowić dialog, i osiągnąć globalne porozumienie” – dodał. Umowa ta ma dotyczyć między innymi przyszłości politycznej i ekonomicznej archipelagu.
„Chcę również, by zatwierdzili ją drogą głosowania mieszkańcy Nowej Kaledonii” – wskazał prezydent Macron. Obiecał też pomoc finansową, podkreślając, że straty po zamieszkach – szacowane na ponad miliard euro – są kolosalne.
W zamian francuskie władze oczekują natychmiastowego zlikwidowania barykad oraz wznowienia dialogu w ramach rządowej misji mediacyjnej. Prezydent dał jej miesiąc na osiągniecie pierwszych, konkretnych rezultatów. W czerwcu negocjacje mają być kontynuowane przez premiera Gabriela Attala, który zapowiedział już wizytę w Nowej Kaledonii.