Australia i Nowa Zelandia rozpoczęły ewakuację z Nowej Kaledonii

0
Fot. France 24
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Władze Australii i Nowej Zelandii wysłały do Nowej Kaledonii samoloty, którymi mają być ewakuowani turyści. Od ubiegłego tygodnia w tym francuskim terytorium zamorskim trwają zamieszki wywołane przez zwolenników niepodległości archipelagu.

W sumie australijskie samoloty mają ewakuować 300 osób, które poprosiły o pomoc w opuszczeniu wyspy. Dodatkowo samolot z Nowej Zelandii zabierze grupę 50 obywateli tego kraju, a w razie potrzeby przyleci ponownie, by ewakuować kolejnych.

Szacuje się, że w Nowej Kaledonii znajduje się około trzech tysięcy zagranicznych turystów. Większość z nich to obywatele Australii i Nowej Zelandii przebywający w hotelach, gdzie kończą się zapasy żywności.

Zamieszki we francuskim terytorium zamorskim wybuchły w ubiegłym tygodniu. Mają one związek z przyjętą przez francuskie Zgromadzenie Narodowe reformą systemu głosowania. Pozwala ona na udział w wyborach lokalnych Francuzom, którzy mieszkają w Nowej Kaledonii co najmniej dziesięć lat. Sprzeciwiają temu się zwolennicy niepodległości wyspy. 

W proteście przeciwko nowym przepisom doszło do walk ulicznych, spłonęło wiele samochodów, splądrowane zostały sklepy. W trakcie rozruchów zginęło sześć osób, a kilkaset zostało rannych. 

Francuski rząd zapowiada rozmowy w sprawie reformy systemu głosowania, ale najpierw chce przywrócić porządek i zapobiec kryzysowi humanitarnemu. Na archipelagu zaczyna brakować żywności, a szpitale zgłaszają brak leków i krwi. Władze w Paryżu uruchomiły most powietrzny z zaopatrzeniem dla Nowej Kaledonii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!