Agencja atomowa kontynuuje rozmowy z Iranem

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Współpraca Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z rządem w Teheranie będzie kontynuowana – zapowiedział dyrektor generalny Agencji po wizycie w Iranie. Według Rafaela Grossiego rozmowy z reżimem o kontroli miejsc, gdzie może być produkowana broń atomowa, idą jednak powoli.

Rafael Grossi bardzo dyplomatycznie przekazał efekty swojej wizyty. „Mamy złożony komplet spraw do załatwienia. Niektóre wynikają z przeszłości, inne dzieją się teraz. Inspektorzy muszą idą, sprawdzają, mierzą ile przybyło, kontrolujemy czy coś już jest załatwione czy nie. Przepraszam, że was rozczarowuję i nie mówię >>Mamy to<<, ale to trudny proces i jesteśmy w jego trakcie” – oświadczył dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. 

Jego rozmówca, Mohammad Eslami z irańskiej Organizacji Energii Atomowej twierdzi nawet, że są postępy. „Rozmawiamy już tylko o dwóch lokalizacjach, a wcześniej były cztery, co do których istniały istotne niespójności.”

Rafael Grossi odwiedził Iran, żeby rozmawiać o możliwości przywrócenia kontroli ze strony Agencji w lokalizacjach, w których potencjalnie Iran może produkować broń atomową. Reżim w Teheranie uszkodził urządzenia, które pozwalały wcześniej monitorować produkcję uranu, ograniczył też dostępy inspektorom. Grossi wielkiego przełomu w tych tematach nie ogłosił, ale optymistycznie zapewnił, że za zgodą Iranu pewne kroki są wykonywane.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!