Irak i Turcja zacieśniają relacje

0
Fot. Iraqi News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Irak i Turcja podpisały strategiczne porozumienie ramowe w obszarach bezpieczeństwa, energii i gospodarki. W stolicy Iraku Bagdadzie z oficjalną wizytą jest prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, który spotkał się z premierem Mohammedem Al-Sudanim. To pierwsza wizyta tureckiego przywódcy w Iraku od 2011 roku.

Obaj przywódcy podpisali też 10-letnią umowę w sprawie zarządzania zasobami wodnymi. Podział wody ma być bardziej sprawiedliwy. Rozwijane mają być handel, a także współpraca energetyczna, w ochronie zdrowia i turystyki.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to prezydent Turcji mówił głównie o walce z terroryzmem. Zapewnił, że Ankara jest gotowa pomóc Irakowi w tym obszarze. Recep Tayyip Erdoğan poinformował, że z premierem Iraku omówili kroki, jakie wspólnie mogliby podjąć przeciwko Kurdom z organizacji PKK.

Irak w marcu ogłosił zakaz działania Partii Pracujących Kurdystanu uznawanej przez Turcję za terrorystyczną. Turecki przywódca wyraził nadzieję, że obecność PKK na terytorium Iraku zakończy się najszybciej, jak to możliwe. Już wcześniej Ankara i Bagdad podkreślały, że PKK stanowi zagrożenie dla obu krajów, a jej obecność na terytorium Iraku stanowi pogwałcenie irackiej konstytucji.

Jeden z wysoko postawionych przedstawicieli urzędników kurdyjskich w Iraku powiedział, że Bagdad wspiera walkę z terroryzmem, jest jednak przeciwny używaniu swojego terytorium do ataków na kraje sąsiedzkie. Strona iracka podała, że działania armii tureckiej w rejonie granicy z tym krajem naruszają suwerenność Iraku i prowadza do śmierci jego obywateli.

PKK podjęła walkę z Turcją w 1984 roku. Od tego czasu około 40 tysięcy jej członków zginęło w walce z tureckim wojskiem. Od 2019 roku Turcja prowadzi serię operacji wojskowych przekraczających granicę z Irakiem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!