World Press Photo: Palestynka, tuląca martwe dziecko na Zdjęciu Roku 2024

2
Fot. World Press Photo/REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Tytuł Zdjęcia Roku 2024 w prestiżowym konkursie World Press Photo otrzymała praca przedstawiająca Palestynkę, tulącą ciało swojej małej siostrzenicy, zabitej w ataku izraelskim. Autorem fotografii jest Mohammed Salem z agencji informacyjnej Reuters. 

Przejmujące zdjęcie przedstawia 36-letnią Inas Abu Maamar, obejmującą ciało 5-letniej Saly, która wraz z matką i siostrą zginęła w Chan Junis, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom. 

Fotograf uchwycił to ujęcie zaledwie kilka dni po tym, jak urodziło mu się dziecko. Spotkał Inas w kostnicy szpitala Nasser, gdzie mieszkańcy szukali swoich zaginionych krewnych. Mohammed Salem podkreśla, że w obrazie kobiety tulącej martwe dziecko dostrzegł „smutne podsumowanie szerszego znaczenia tego, co się dzieje w Strefie Gazy”. 

Jak podało jury konkursu w uzasadnieniu, zwycięskie zdjęcie zostało „skomponowane ze starannością i szacunkiem, prezentując zarówno metaforyczny, jak i dosłowny obraz niewyobrażalnej straty”. 

World Press Photo to największy doroczny konkurs fotografii prasowej na świecie. W tym roku o zwycięstwo rywalizowało 3851 fotografów z całego świata, a jury musiało dokonać wyboru spośród ponad 60 tysięcy nadesłanych prac. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

2 COMMENTS

  1. Czy World Press Photo brało pod uwagę zdjęcia zrobione podczas i po ataku terrorystów hamasu siódmego października 2023 roku na przygraniczne z Gazą tereny Izraela?

  2. Co za niedopatrzenie… Gdyby bohaterskie Siły Obronne Izraela na czas zabiły także pana fotografa Mohammeda Salema to nie musielibyśmy teraz być narażeni na takie psujące nam spokojne wieczory w gronie rodzinnym zdjęcia.
    A zresztą każdy prawdziwy, katolicki polonus pierwszego sortu zaraz powie, że to zdjęcie zostało upozowane. Taki fejk njus. Prawda panie Rzepkowski?
    Największym zaś osiągnięciem Trumpa jest udowodnienie, że polonijny rasizm jest silniejszy od polonijnego antysemityzmu. Co do czasów Trumpa pozostawało otwartą kwestią.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!