Jedna piąta żywności wyprodukowanej na świecie jest marnowana – wynika z raportu, który Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała przed świętami. W ocenie ONZ jest to tym bardziej niepokojące, że 783 mln mieszkańców globu cierpi głód.
„To nie jest tylko problem bogatych krajów” – podkreśla Richard Swannell, jeden z autorów raportu i dodaje: „To absolutnie jest problem globalny. Znaczące marnowanie żywności w gospodarstwach domowych można zobaczyć we wszystkich krajach, niezależnie jakie mają dochody. Kraje zamożne, kraje średnio zamożne, kraje mało zamożne – różnice między innymi grupami wynosiła jedynie siedem kilogramów, jeśli chodzi o ilość marnowanej żywności na mieszkańca. Jesteśmy więc już pewni, że marnowanie żywności to rzeczywiście problem całego świata, który wymaga globalnych rozwiązań”.
Każdego dnia mieszkańcy globu wyrzucają łącznie około miliarda posiłków, co w skali roku daje ponad miliard ton zmarnowanej żywności – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. 19 procent żywności wyprodukowanej na świecie trafia do kosza w sklepach, restauracjach czy naszych domach. Kolejne 13 procent ginie na etapie produkcji i dostaw.
Dechen Tsering, z programu środowiskowego ONZ, dodaje, że marnowanie żywności przyczynia się też do zmian klimatycznych: „Marnowanie i utrata żywności odpowiadają za 8 do 10 procent światowej emisji gazów cieplarnianych i są uznawane za jedno z najwięcej źródeł emisji metanu – to gaz cieplarniany, który w 30 procentach odpowiada za wzrost globalnej temperatury” – powiedziała.
Średnio każdy mieszkaniec globu wyrzuca rocznie 79 kilogramów żywności. Gdyby udało się całą zmarnowaną żywność ocalić, można byłoby przygotować każdego dnia więcej niż jeden posiłek dla każdej głodującej osoby na świecie.