Polska

Kościół katolicki rozpoczął obchody Triduum Paschalnego

28/03/2024 0 komentarzy
czwartek

Kościół katolicki rozpoczął obchody Triduum Paschalnego. Teolog i filozof ksiądz profesor Jan Sochoń powiedział, że czas ten wspomina Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Jak przypomniał, w czasie Triduum wspomina się kolejne fazy tajemnicy zbawienia człowieka – ucztę pożegnalną Jezusa w Wieczerniku, prorocką ofiarę krzyżową, śmierć na krzyżu i wreszcie spoczynek w grobie oraz zmartwychwstanie.

Ksiądz profesor Jan Sochoń przypomniał, że wspominana w Wielki Czwartek Ostatnia wieczerza – według Ewangelii wieczerza paschalna Jezusa z apostołami – odbyła się wieczorem przed aresztowaniem Chrystusa. Jest to zarazem moment ustanowienia przez Jezusa Wieczerzy Pańskiej, który nawiązał tym samym do tradycji żydowskiej o określonym rytuale.

“Na stole było wino, jedzenie – chleb, jarzyny, barany i tak dalej. I Jezus łączy spożywanie tych potraw ze zbliżającą się własną śmiercią” – tłumaczył duchowny

Chrystus pozostawił szczególną ucztę – Eucharystię i prosił, by kapłani sprawowali ją co dnia, na Jego pamiątkę.

Wielki Czwartek to koniec Wielkiego Postu i początek Triduum Paschalnego. “Kiedyś zwany był Dniem Cierniowym. Na znak żałoby do Wielkiej Soboty milkły dzwony” – mówi Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

“Żeby we wsi nie panowała zupełna cisza, chłopcy biegali wokół kościoła z kołatkami. W ten sposób odstraszali złe duchy – bo kiedy zapadła cisza, to mogły się one uaktywnić. Od Wielkiego Czwartku nie można było przez sześć kolejnych dni prać kijanką, rąbać drewna, młócić i prząść” – wyjaśnia etnografka.

Na Ziemi Przemyskiej do dzisiaj zachował się zwyczaj tak zwanych judaszków, czyli palenia Judasza. Przygotowywano kukłę, która przed wschodem słońca wieszana była na drzewie. W południe osoba w roli sędziego oskarżyciela odcinała kukłę, która następnie była wleczona przez całą wieś. Na koniec palono ją i wrzucano do wody.

Zwyczaj ten przypomina obrzęd topienia Marzanny i ma korzenie w pogańskim pożegnaniu zimy. Zwalczany przez Kościół, między innymi z powodu zbyt dużej agresji uczestników, został schrystianizowany i dziś nawiązuje do zdrady ewangelicznego Judasza. Podobne zwyczaje obecne były kiedyś w całej Europie, do dziś można je spotkać w Grecji, Hiszpanii czy Austrii.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych