Doradca Beniamina Netanjahu: nie chcemy dać się wciągnąć w wojnę na dwa fronty

1
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Doradca ds. bezpieczeństwa izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu Cachi Hanegbi powiedział, że Izrael nie chce dać się wciągnąć w wojnę na dwa fronty. Armia izraelska szykuje się do ofensywy lądowej w Strefie Gazy, ale od kilku dni trwa też wymiana ognia na granicy izraelsko-libańskiej.

Cachi Hanegbi mówił, że libański Hezbollah jest “na progu eskalacji”. Dziś media informowały m.in. o ostrzelaniu izraelskiego posterunku wojskowego na granicy z Libanem, na co Izraelczycy odpowiedzieli ogniem. Według informacji libańskich w wyniku izraelskiego ostrzału miało zginąć dwóch cywilów.

Hanegbi przyznał też, że Izrael nie miał konkretnego ostrzeżenia przed zbliżającym się atakiem Hamasu – co prawda szef Szin Betu został nad ranem, na 2,5 godziny przed atakiem, wezwany na nadzwyczajne spotkanie ws. nowych informacji wywiadowczych, ale nie zdecydowano wówczas o mobilizacji. 

Tymczasem Hamas nie zgadza się na ewakuację mieszkańców Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu i ich wyjazd do Egiptu. Jak powiedział jeden z liderów Hamasu i premier Autonomii Palestyńskiej Ismail Hanija, Palestyńczycy mają zostać w miejscach, gdzie mieszkają. “Nasza decyzja jest taka, by pozostać na naszej ziemi” – mówił.

Izrael gromadzi siły na północy Strefy Gazy przed spodziewaną ofensywą lądową. Swoje domy opuściło już dziesiątki tysięcy Palestyńczyków, uciekając na południe Strefy. W Gazie pogarsza się też sytuacja humanitarna – są problemy z dostawą wody i prądu, zaczyna również brakować żywności.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. “ (…)Izrael nie chce dać się wciągnąć w wojnę na dwa fronty”
    i akapicik dalej :
    “ (..)na co Izraelczycy odpowiedzieli ogniem. “
    No to tlumaczymy:
    Izrael wciagnal sie w w wojne na dwa fronty ale nie chce dac sie wciagnac w wojne na dwa fronty”. Koniec tlumaczenia

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!