Szef NATO: Turcja potwierdziła wolę ratyfikacji dokumentów akcesyjnych Szwecji

1
Szwecja Nato
Fot. deccanherald.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sekretarz generalny NATO naciska na szybkie przyjęcie Szwecji do Sojuszu, Turcja potwierdziła wolę sfinalizowania procedur. Jens Stoltenberg poinformował, że to był jeden z tematów drugiego dnia spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli. 

Z relacji sekretarza generalnego Sojuszu wynika, że szef tureckiego resortu obrony potwierdził, iż Ankara będzie trzymała się ustaleń z lipcowego szczytu w Wilnie. Wtedy prezydent Recep Tayyip Erdogan zniósł weto i zgodził się na ratyfikację protokołu akcesyjnego Szwecji. „Oczekuję więc teraz, że turecki rząd przekaże dokumenty parlamentowi do szybkiej ratyfikacji” – powiedział Jens Stoltenberg. 

Turcja długo zwlekała z ratyfikacją dokumentów akcesyjnych, bo zarzucała władzom Szwecji brak współpracy w walce z terroryzmem i niechęć do ekstradycji Kurdów, których nazywa terrorystami. Szwecja złożyła wniosek o przyjęcie do NATO razem z Finlandią, kilka miesięcy po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Finlandia jest już w Sojuszu – w kwietniu została 31. krajem członkowskim. Protokołu akcesyjnego Szwecji nie ratyfikowały oprócz Turcji jeszcze tylko Węgry. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Turcja zrobila to tylko i wylacznie (na 348% )dla czystej, zywej kasy . Pamietam jak Bush rozpoczynal atak na Irak ,Turcja za udostepnienie swoich lotnisk zazadala 100 milionow pachnacych dolarow. Az strach pomyslec ile wzieli za zielone swiatlo dla Szwecji w NATO. I poczekajmy bo juz Erdogan wyrazil chcec negocjacji pokojowych z hamasem, tu dopiero bedzie szelescilo….

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!