Armenia wzywa ONZ do rozmieszczenia misji w Górskim Karabachu

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Armenia wzywa ONZ do rozmieszczenia misji w Górskim Karabachu. Zaapelował o to minister spraw zagranicznych Ararat Mirzoyan podczas przemówienia przed Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych. „Społeczność międzynarodowa powinna podjąć wszelkie wysiłki na rzecz natychmiastowego rozmieszczenia w Górskim Karabachu misji ONZ w celu monitorowania i oceny sytuacji w zakresie praw człowieka, sytuacji humanitarnej i bezpieczeństwa” – powiedział. 

W środę Azerbejdżan ogłosił zawieszenie broni po wymuszeniu poddania się na ormiańskich siłach separatystycznych z Górskiego Karabachu. Wcześniej przeprowadził tam “operację antyterrorystyczną”. Pretekstem do niej była śmierć sześciu azrskich obywateli w wybuchach min. 

Głos na forum ONZ zabrał także minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu Jeyhun Bayramov, który powiedział, że jego kraj będzie kontynuował wysiłki w kierunku „postępu w budowaniu pokoju po zakończeniu konfliktu, reintegracji i pokojowego współistnienia.” 

Wczoraj do Górskiego Karabachu dotarł konwój Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z pomocą humanitarną dla regionu. Po tym, gdy konwój wjechał do Górskiego Karabachu, azerskie władze ogłosiły rozpoczęcie procesu demilitaryzacji enklawy. 

Górski Karabach jest uznawany na arenie międzynarodowej za część Azerbejdżanu, ale jest zamieszkiwany głównie przez Ormian. Jest ich około 120 tysięcy. 

W regionie brakuje w tej chwili prądu i podstawowych środków do życia. Azerbejdżan zablokował bowiem jedyną drogę do Armenii, którą dostarczano zaopatrzenie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!