Japonia: Tokio – koncert muzyki polskiej

0
Fot. Twitter: PLInst_Tokyo
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

„Prząśniczka” Stanisława Moniuszki”, piosenka „W zielonym gaju” oraz skomponowana z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Missa pro Patria” Łukasza Farcinkiewicza zabrzmiały podczas koncertu muzyki polskiej w sali koncertowej Tamashin Risuru w Tokio. Dziewczęcemu Chórowi Katedralnemu Puellae Orantes z Tarnowa towarzyszyła tokijska orkiestra Filharmonia Tama pod batutą Chikary Imamury.

Dziewczęta z chóru Puellae Orantes wystąpiły w strojach krakowskich. Zaprezentowały aranżacje polskich utworów folklorystycznych. Znaną w Japonii pieśń „Szła dzieweczka do laseczka” zaśpiewały również po japońsku. Nokturn i poloneza Fryderyka Chopina wykonała Weronika Gardziel, wychowanka chóru, którym dyrygował ksiądz Władysław Pachota. 

Koncert zorganizowany został przy współpracy ze znanym japońskim dyrygentem i wielbicielem muzyki polskiej, Chikarą Imamurą. W roku Moniuszki pod jego batutą wykonany został w Tokio po polsku „Straszny Dwór”. Tym razem chórzystki zaśpiewały dwie pieśni z tej opery. Wśród wykonanych utworów nie zabrakło światowych szlagierów. W drugiej części koncertu Dziewczęcy Chór wykonał z japońską orkiestrą Mszę za Ojczyznę – “Missa pro Patria”, skomponowaną przez Łukasza Farcinkiewicza. Było to premierowe wykonanie utworu w Japonii. Kompozytor, który akompaniował chórowi na fortepianie, został powitany owacją.

Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oficjalnym partnerem jest Polska Fundacja Narodowa. W 2019 roku, na zaproszenie chóru Puelllae Orantes, Chikara Imamura dyrygował koncertem “Vivat Polonia” w Sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!