Japonia wystrzeliła rakietę z lądownikiem księżycowym

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Z Centrum Kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii wystartowała rakieta H-IIA. Statek przewozi lądownik księżycowy Smart Lander for Investigating Moon (SLIM), który na początku przyszłego roku ma wylądować na srebrnym globie.

Trzynaście minut po wystrzeleniu rakieta umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę X-Ray Imaging and Spectrscopic Mission (XRISM). Urządzenie będzie badać siłę światła o różnych długościach fal, temperaturę obiektów w przestrzeni kosmicznej oraz ich kształty i jasność. Informacje te mają pomóc naukowcom w ustaleniu tego, jak powstał wszechświat.

Start rakiety H-IIA był trzykrotnie przekładany z powodu złych warunków atmosferycznych. Jest to także trzecia próba lądowania na Księżycu, którą podejmuje Japońska Agencja Badań Kosmicznych. W ubiegłym roku Japończycy dwukrotnie próbowali tego dokonać, ale obie próby zakończyły się niepowodzeniem.

Dwa tygodnie temu sukcesem zakończyła się natomiast indyjska misja księżycowa Chandrayaan-3. Na południowym biegunie Księżyca wylądował indyjski lądownik Vikram. Tym samym Indie stały się czwartym krajem na świecie, któremu udało się wylądować na srebrnym globie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!