Airbus, brytyjskie linie lotnicze easyJet i producent samochodów Rolls-Royce rozpoczęły współpracę mającą na celu wprowadzenie paliwa wodorowego do samolotów. W ramach Paktu Hydrogen in Aviation, czyli Wodór w Lotnictwie, przygotowane mają być infrastruktura, regulacje i zasady bezpieczeństwa.
Airbus planuje wprowadzić na rynek komercyjny samolot napędzany tym paliwem do 2035 roku i liczy, że pierwszym klientem będzie właśnie easyJet. Do końca tego roku ma być przygotowany raport, który określi najważniejsze punkty do spełnienia w ciągu 10 lat, by za 12 lat pierwszy samolot na wodór wzbił się w powietrze.
Partnerzy HiA, do których należą też lotnisko Bristol, brytyjski producent części GKN Aerospace i duńska firma Orsted zajmująca się ekologiczną energią, podkreślili potrzebę współpracy z rządem czy organami regulacyjnymi. Chcą, by rząd skupił się na wsparciu budowy infrastruktury wodorowej, zmianach w regulacjach oraz zapewnił fundusze na badania i rozwój technologii.
“Nie ma wątpliwości, że Wielka Brytania ma potencjał, aby stać się światowym liderem w lotnictwie wodorowym, co do 2050 roku mogłoby przynieść gospodarce kraju 34 miliardy funtów rocznie, jednak aby wykorzystać tę szansę, potrzebne są szybkie zmiany. Nadszedł czas na działanie” – powiedział dyrektor generalny easyJet i prezes HiA Johan Lundgren.
Przypomniano brytyjski, rządowy raport z 2021 roku, z którego wynika, że lotnictwo wodorowe przyniesie ponad 9 000 miejsc pracy do 2030 roku i do 100 000 miejsc pracy do 2050 roku.
Brytyjski rząd ma prowadzić konsultacje dotyczące zakładów produkujących wodorowe paliwo lotnicze. Oczekuje się, że umożliwi ono redukcję emisji z lotnictwa w najbliższych latach, a docelowo może całkowicie zdekarbonizować loty komercyjne, zwłaszcza na trasach krótkodystansowych.