Francja: szkoły odsyłają do domu uczennice w abajach

0
Fot. FirstPost

We Francji szkoły odesłały do domu 67 dziewcząt noszących abaje, czyli muzułmańskie wierzchnie odzienie zakrywające większość ciała. W sumie pierwszego dnia nauki około 300 dziewczynek przyszło do szkół w abajach, ale większość zgodziła się przebrać w świecki strój. 
Francuskie władze wprowadziły zakaz noszenia w szkołach abai pod koniec sierpnia. Wtedy francuski minister edukacji Gabriel Attal argumentował, że taki ubiór narusza przepisy dotyczące świeckiego charakteru instytucji edukacyjnych. 

W tej kwestii wypowiedział się prezydent Francji Emmanuel Macron, który poparł rządowy zakaz noszenia w szkołach abai. Według niego takie przepisy nikogo nie stygmatyzują. 

Minister Gabriel Attal powiedział też, że jest zwolennikiem przywrócenia mundurków szkolnych, które zostały wycofane z francuskich szkół w roku 1968. Jesienią przedstawi harmonogram próbnego przywrócenia mundurków w zainteresowanych placówkach.

“Nie uważam, by mundurki były cudownym rozwiązaniem problemu nękania w szkołach, ale należy sprawdzić wszystkie możliwości” – powiedział szef resortu edukacji.

W tej kwestii prezydent Emmanuel Macron powiedział, że chciałby we francuskich szkołach strojów, które nikogo nie stygmatyzują. W styczniu tego roku stwierdził, że mundurki niwelują różnice, oszczędzają czas oraz pieniądze.

Według ustawy z 2004 roku, w szkołach na terenie Francji obowiązuje zakaz “noszenia symboli lub strojów, za pomocą których uczniowie okazują przynależność religijną”. Obejmuje on duże krzyże, żydowskie jarmułki czy islamskie chusty zakrywające głowę. W tym roku do tej listy dołączono również muzułmańskie abaje.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!