Gabon: armia przejmuje władzę, kolejny zamach stanu w Afryce

0
Fot. Gerauds Wilfried Obangome/Reuters

Kolejny w ostatnich miesiącach zamach stanu w Afryce. W położonym w środkowej części kontynentu Gabonie żołnierze ogłosili, że przejmują władzę. Prezydent kraju trafił do aresztu domowego.

Nad ranem dowódcy armii pojawili się w jednej z miejscowych telewizji i ogłosili, że odsuwają prezydenta i przejmują władzę w kraju. Stało się to kilka dni po tym, jak mieszkańcy Gabonu wybrali na trzecią kadencję prezydenta Ali Bongo. “Wyniki wyborów z 26 sierpnia są anulowane. Granice zostają zamknięte do odwołania. Wszystkie instytucje państwa zostają rozwiązane” – ogłosili generałowie.

Tymczasowym przywódcą kraju ogłosił się szef straży prezydenckiej. A prezydent Ali Bongo, który rządził krajem od 2009 roku, miał trafić do aresztu domowego. Jeśli nie zostanie przywrócony do władzy, oznacza to koniec trwającego 56 lat panowania jego rodziny w Gabonie.

Obalony prezydent Gabonu Ali Bongo opublikował nagranie, w którym wzywa “przyjaciół”, aby zabrali głos w sprawie zamachu stanu

“Wysyłam przesłanie do wszystkich przyjaciół, jakich mamy na całym świecie, i wzywam ich, aby zabrali głos” – powiedział Ali Bongo w filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych. Dodał, że on i jego rodzina zostali aresztowani. 

To ósmy w ostatnich trzech latach zamach stanu w byłych francuskich koloniach w Afryce. Miesiąc temu wojsko przejęło władzę w Nigrze.
Gabon to kraj bogaty w ropę, a także czerpiący dochody z produkcji kakao. Większość mieszkańców żyje jednak w ubóstwie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!