John Kirby: Rosja rozmawia z Koreą Północną o zakupach amunicji

0
Pentagon Kirby
Fot. NYpost

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych, John Kirby, poinformował, że Rosja prowadzi tajne rozmowy z Koreą Północną na temat zakupu amunicji i sprzętu wojskowego. Miałyby one być wykorzystywane podczas wojny na Ukrainie.

“Negocjacje w sprawie dostaw broni między Rosją a Koreą Północną aktywnie postępują” – powiedział John Kirby. Jak dodał, głównym tematem rozmów jest zakup przez Rosjan amunicji artyleryjskiej. Wskazywał przy tym, że w zeszłym roku Pjongjang, mimo że temu zaprzeczał, dostarczył grupie Wagnera pociski i rakiety dla piechoty. Kirby zwrócił przy tym uwagę, że niedawno rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu złożył wizytę w Korei Północnej, a Władimir Putin i Kim Dzong Un wymienili między sobą listy, w których deklarowali zacieśnienie stosunków dwustronnych.

Po tych działaniach Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa oświadczyły, że jakiekolwiek porozumienia dotyczące zakupu broni od Korei Północnej byłyby naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, przyjętych po próbach jądrowych i testach pocisków balistycznych, których w przeszłości dokonywał Pjongjang.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!