RPA: szczyt przywódców krajów należących do BRICS

0
Fot. NBC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Johannesburgu – stolicy Republiki Południowej Afryki – rozpoczyna się trzydniowy szczyt przywódców krajów należących do BRICS, czyli Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA. Reprezentują one jedną czwartą światowej gospodarki i starają się stanowić przeciwwagę dla dominacji Zachodu w sprawach globalnych.  

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa będzie gościł prezydenta Chin Xi Jinpinga, premiera Indii Narendrę Modiego, prezydenta Brazylii Luiza Inacio Lulę da Silvę i około 50 innych przywódców. Prezydent Rosji Władimir Putin, który objęty jest międzynarodowym nakazem aresztowania w związku ze zbrodniami wojennymi na Ukrainie, nie pojawi się osobiście. W jego imieniu obecny będzie minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. 

Tematem 15. szczytu jest „BRICS i Afryka”. Pojawia się on w momencie, gdy kontynent wyłania się jako pole bitwy dyplomatycznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami, walczącymi o wpływy gospodarcze i dyplomatyczne. 

Rośnie także zainteresowanie członkowstwem w BRICS. Przed szczytem zainteresowanie przyłączeniem miało wyrazić co najmniej 40 krajów, w tym Iran, Arabia Saudyjska, Bangladesz i Argentyna.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!