Japonia w czwartek rozpocznie zrzucanie radioaktywnej wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

0
Fot. AP Photo/Tom Curley

Japonia poinformowała, że w najbliższy czwartek rozpocznie zrzucanie do oceanu ponad miliona ton uzdatnionej, radioaktywnej wody z elektrowni atomowej w Fukushimie. W 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w zakładzie doszło do awarii reaktorów jądrowych i emisji substancji promieniotwórczych do środowiska. 

Pojutrze rozpocznie się zrzucanie pierwszej partii wody. Będzie to łącznie 7 800 metrów sześciennych przez okres około 17 dni. Woda ta będzie zawierać około 190 bekereli trytu na litr, poniżej limitu Światowej Organizacji Zdrowia wynoszącego 10 000 bekereli na litr.
Plan zrzutu wody został zatwierdzony dwa lata temu przez japoński rząd. Jest on kluczowy dla ostatecznej likwidacji elektrowni, zarządzanej przez koncern Tepco.

Niektóre państwa sąsiadujące z Japonią są sceptyczne co do bezpieczeństwa planu. Najostrzej Tokio skrytykowały władze w Pekinie. Szef chińskiego MSZ Wang Wenbin mówił w lipcu, że Japonia postępuje samolubnie i arogancko nie konsultując zrzutu wody z Fukushimy ze społecznością międzynarodową.

Pomysł zrzucenia wody z elektrowni do oceanu spotkał się również z krytyką ze strony rybaków, którzy obawiają się i zagrozi to ich źródłu utrzymania.

Japonia oświadczyła, że zrzut wody jest bezpieczny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!