ONZ – najwyższy poziom przemocy w Izraelu i Palestynie od 18 lat

0
Fot. brookings.edu

Poziom przemocy w Izraelu i na terenach palestyńskich jest najwyższy od 18 lat – informuje wysłannik ONZ do tego regionu. Od początku roku zginęło tam ponad 200 Palestyńczyków i niemal 30 Izraelczyków.

Tor Wennesland poinformował na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że liczba zabitych Palestyńczyków i Izraelczyków w tym roku jest najwyższa od 2005 roku. Dyplomata twierdzi, że głównym powodem tak wysokiego poziomu przemocy jest rosnąca wśród Palestyńczyków frustracja i brak perspektyw na przyszłość. Chodzi zarówno o negocjacje w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego, które utknęły w martwym punkcie niemal dekadę temu, ale także o coraz trudniejszą sytuację gospodarczą.

Według dyplomaty, oliwy do ognia na Bliskim Wschodzie dodają kolejne izraelskie osiedla we wschodniej, palestyńskiej części Jerozolimy, a także nielegalne osadnictwo na Zachodnim Brzegu. Poziom przemocy rośnie także na skutek coraz większej liczby ataków na Palestyńczyków, jakich dopuszczają się izraelscy osadnicy, oraz ataków palestyńskich terrorystów na terenie Izraela.

Konflikt izraelsko-palestyński jest najdłużej trwającym we współczesnym świecie – bo od 75 lat. Dotychczasowe negocjacje nie przyniosły rezultatów, a ostatnia runda rozmów pokojowych zakończyła się w 2014 roku. Głównymi punktami sporu są: status Jerozolimy, którą obie strony uznają za swoją stolicę, izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu oraz kształt przyszłego państwa palestyńskiego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!