Cieśnina Tajwańska: odnotowano obecność chińskiego lotniskowca

0
Fot. ibtimes.com/AFP

Władze Tajwanu informują o “nietypowej” obecności chińskiego lotniskowca w Cieśninie Tajwańskiej. Według władz Tajwanu, przez cieśninę przepływają obecnie trzy chińskie okręty. Wśród nich jest lotniskowiec “Shandong”. Okręty miały przekroczyć tak zwaną “niewidzialną granicę” wytyczoną podczas zimnej wojny jednostronnie przez Stany Zjednoczone.

Tajwańskie ministerstwo brony informuje, że o ile obecność chińskich okrętów wojennych w Cieśninie Tajwańskiej jest stale monitorowana i jest przedmiotem niemal codziennych komunikatów Tajpej, to obecność lotniskowca jest – jak czytamy w komunikacie – “nietypowa”. “Tajwańskie siły zbrojne monitorują sytuację i zleciły cywilnym samolotom patrolowym, okrętom marynarki wojennej i lądowym systemom rakietowym reagowanie na te działania” – czytamy w komunikacie resortu. 

Chińskie okręty prowadziły ostatni raz ćwiczenia wokół wyspy na początku kwietnia. Lotniskowiec “Shandong” operował wówczas w pobliżu japońskiej Okinawy.

Od zakończenia wojny domowe w 1949 roku utrzymuje się napięcie pomiędzy władzami w Pekinie i tymi w Tajpej. Początkowo jedne i drugie uważały się za jedyny legalny rząd państwa chińskiego. Obecnie Pekin wciąż uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i stara się odzyskać nad nią kontrolę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!