Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nawiedziło w piątek w nocy Wyspy Lojalności w Nowej Kaledonii na Oceanie Spokojnym. Zjawisko było odczuwalne na wielu okolicznych wyspach. W jego wyniku uformowała się również niewielkie tsunami, która była obserwowana m.in. w rejonie Vanuatu.
Do głównego wstrząsu doszło na głębokości 38 km. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w pobliżu Wysp Lojalności, na południowy zachód od Fidżi.
Trzęsienie, ze względu na swoją dużą siłę i epicentrum w rejonach oceanicznych, wygenerowało tsunami, a władze niewielkich państw wyspiarskich Australii i Nowej Zelandii bezpośrednio po zdarzeniu wydały ostrzeżenia dla mieszkańców, w których nakazały nie zbliżać się do oceanu i w miarę możliwości przenieść się na wyżej położone tereny.
Obszar na wschód od Australii, jak również wschodnia Azja i zachód obu Ameryk, leży w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia. Jest to teren, w którym regularnie pojawiają się niszczące trzęsienia ziemi oraz erupcje wulkanów.
Szacunki wskazują, że tylko na tym obszarze znajduje się ponad 450 wulkanów i występuje 90 procent wszystkich trzęsień ziemi.