Nowa Kaledonia: potężne trzęsienie ziemi na Pacyfiku

0
203
Fot. New Age/Google Earth
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nawiedziło w piątek w nocy Wyspy Lojalności w Nowej Kaledonii na Oceanie Spokojnym. Zjawisko było odczuwalne na wielu okolicznych wyspach. W jego wyniku uformowała się również niewielkie tsunami, która była obserwowana m.in. w rejonie Vanuatu.

Do głównego wstrząsu doszło na głębokości 38 km. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w pobliżu Wysp Lojalności, na południowy zachód od Fidżi.

Trzęsienie, ze względu na swoją dużą siłę i epicentrum w rejonach oceanicznych, wygenerowało tsunami, a władze niewielkich państw wyspiarskich Australii i Nowej Zelandii bezpośrednio po zdarzeniu wydały ostrzeżenia dla mieszkańców, w których nakazały nie zbliżać się do oceanu i w miarę możliwości przenieść się na wyżej położone tereny.

Obszar na wschód od Australii, jak również wschodnia Azja i zachód obu Ameryk, leży w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia. Jest to teren, w którym regularnie pojawiają się niszczące trzęsienia ziemi oraz erupcje wulkanów.

Szacunki wskazują, że tylko na tym obszarze znajduje się ponad 450 wulkanów i występuje 90 procent wszystkich trzęsień ziemi.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!