Kolejne problemy na linii Ottawa – Pekin

0
135
Fot. Fred Lum/The Globe and Mail - globalnews.ca
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kolejne problemy w niełatwych relacjach Kanady i Chin, które jeszcze niedawno obserwował cały świat za sprawą zatrzymania wiceprezes Huawei w Kanadzie i przetrzymywaniem przez trzy lata w chińskim areszcie dwóch obywateli Kanady. Władze Kanady wydaliły chińskiego dyplomatę oskarżonego o próby wpływania na jednego z kanadyjskich polityków. Pekin dał zaś trzy dni na opuszczenie kraju przez kanadyjską konsul. 

W poniedziałek kanadyjskie władze poinformowały o wydaleniu Zhao Wei – chińskiego dyplomaty, który uwikłany miał być w próby zastraszania jednego z konserwatywnych kanadyjskich polityków. W odpowiedzi na ten krok chińskie władze dały 72 godziny na opuszczenie kraju przez kanadyjską konsul w Szanghaju. 

Premier Kanady Justin Trudeau stwierdził, że jego kraj zamierza w dalszym ciągu przeciwdziałać próbom zagranicznego wpływu na politykę. Chińskie władze oskarżane są o próby wywierania wpływu na środowiska polityczne wielu krajów. Takie problemy sygnalizowały m.in. władze Australii, gdzie mieszka duża chińska diaspora. 

Nieomal całkowite zamrożenie relacji Kanady i Chin spowodowało aresztowanie na terytorium Kanady na podstawie amerykańskiego listu gończego wiceprezes Huawei Meng Wangzhou. W odpowiedzi na ten krok Chiny przetrzymywały w ciężkich warunkach dwóch obywateli Kanady, w tym byłego dyplomatę. Zatrzymanie Kanadyjczyków w Chinach na Zachodzie odebrane zostało jako przejaw tzw. „dyplomacji zakładników”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!