Do dziewięciu wzrosa liczba chińskich okrętów, które przekroczyły linię środkową Cieśniny Tajwańskiej. Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało rownież o zaobserwowanych 71 myśliwcach. Wcześniej informowano o ośmiu okrętach i 42 samolotach.
Chiny rozpoczęły 3-dniowe ćwiczenia wojskowe w rejonie Cieśniny Tajwańskiej. Cieśnina, w najwęższym miejscu licząca 130 kilometrów szerokości jest głównym kanałem żeglugowym w regionie. Od oderwania się Tajwanu od Chin kontynentalnych w 1949 roku jest też miejscem głównych napięć geopolitycznych.
Pekin przekazał, że manewry są “surowym ostrzeżeniem” dla Tajwanu po spotkaniu prezydenta kraju Tsai Ing-wen z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthy. Jak przekazano, zaplanowane do poniedziałku ćwiczenia obejmą “obszary morskie i powietrzne Cieśniny Tajwańskiej, na północnych i południowych wybrzeżach wyspy oraz na wschód od niej”. Ponadto u wybrzeży prowincji Fujian chińska armia ma prowadzić ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji.
Władze Tajwanu skrytykowały postępowanie Chin, oceniając je, jako zagrażające stabilności i bezpieczeństwu w regionie.
Wcześniej w reakcji na spotkanie tajwańskiego prezydenta z członkiem Izby Reprezentantów Chiny nałożyły kolejne sankcje na Hsiao Bi-khim, przedstawicielkę Tajwanu w Stanach Zjednoczonych. Dyplomatka i członkowie jej rodziny nie będą mogli wjechać na teren ChRL, do Hongkongu i do Makao.
O chińskich ćwiczeniach wojskowych w rejonie Tajwanu informowano również w grudniu ubiegłego roku oraz na początku stycznia tego roku. Z kolei w sierpniu 2022 roku Chiny przeprowadziły największe w historii ćwiczenia wojskowe na morzach wokół Tajwanu, a także zablokowały część handlu prowadzonego przez wyspę. Była to reakcja na wizytę w Tajpej ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
Od zakończenia wojny domowe w 1949 roku utrzymuje się napięcie pomiędzy władzami w Pekinie i tymi w Tajpej. Początkowo jedne i drugie uważały się za jedyny legalny rząd państwa chińskiego. Obecnie Pekin wciąż uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i stara się odzyskać nad nią kontrolę
Do wybuchu pierwszego kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej w sierpniu 1954 roku przyczyniły się działania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, która zajęła wyspę Yijangshan, znajdującą się pod jurysdykcją Tajpej. W odpowiedzi na te wydarzenia w styczniu 1955 roku amerykański Kongres przyjął rezolucję, która dawała prezydentowi prawo do swobodnego decydowania o obronie Tajwanu jak i należących do Republiki Chińskiej wysp uznając jednocześnie rząd chiński z siedzibą w Tajpej za jedyny i prawowity. Kryzys został ostatecznie zażegnany, ale doprowadził Chiny i Stany Zjednoczone na skraj bezpośredniego konfliktu.
Drugi kryzys tajwański rozpoczął się w 1958 roku, gdy Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła ostrzał wysp Kinmen i Matsu pozostających pod kontrolą Tajwanu. Stany Zjednoczone odpowiedziały skierowaniem floty do Cieśniny Tajwańskiej.
Kolejne napięcie wybuchło w 1995 roku w odpowiedzi na pierwsze w historii Tajwanu wybory prezydenckie oraz wizytę ich faworyta Lee Teng-hui w Stanach Zjednoczonych. Chiny odpowiedziały wystrzeleniem pocisków na obszary morskie w rejonie Tajwanu. W odpowiedzi USA wysłały dwie grupy lotniskowców, aby zmusić Chiny do wycofania się, a Lee wygrał wybory znaczną przewagą głosów. Rok później Newt Gingrich został pierwszym przewodniczącym amerykańskiej Izby Reprezentantów, który odwiedził Tajwan.
Obecne władze w Pekinie wciąż uważają, że Tajwan jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej i nie uznają niepodległości wyspy. Republika Chińska, określana czasem jako Chińskie Tajpej, jest nieuznawana przez większość społeczności międzynarodowej. Obecnie niepodległość Tajwanu uznaje 14 państw na całym świecie, w tym Watykan
Tajwan to wyspa położona w Azji Wschodniej. Jest zamieszkana przez ponad 23 miliony osób. Dawniej znana była również pod nazwą Formoza. Od wybrzeża Chin kontynentalnych wyspę oddziela szeroka na około 160 kilometrów Cieśnina Tajwańska. Od północy oblewa ją Morze Wschodniochińskie, a od południa Morze Południowochińskie. Oprócz głównej wyspy do terytorium Tajwanu zalicza się również 21 małych, okolicznych wysepek.