Izraelski premier opóźnił wprowadzenie w życie kontrowersyjnej reformy sądownictwa. Benjamin Netanjahu poinformował, że chce dać więcej czasu wszystkim stronom na rozmowę na ten temat. Decyzja jest następstwem protestów do jakich dochodziło w ostatnich dniach w całym kraju.
W przemówieniu telewizyjnym premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że mimo presji nie wycofuje się z reformy sądownictwa. Poinformował równocześnie, że przesuwa procedurę parlamentarną o miesiąc. „Podtrzymujemy, że niezbędna jest reforma sądownictwa i chcemy ją osiągnąć poprzez konsensus. Dlatego zdecydowałem przełożyć drugie i trzecie czytanie projektu do następnej sesji Knesetu, aby był czas na kompromis“ – poinformował.
Równocześnie izraelski premier skrytykował przeciwników reformy oraz strajkujących w Izraelu. Oskarżył ich o anarchię. Demonstracje przeciwników zmian przechodzą przez kraj od 12 tygodni i osiągnęły właśnie apogeum. Poniedziałek był dniem strajku generalnego. W Izraelu zamknięto główne lotnisko i port, a także szkoły i uniwersytety.
Prawicowa koalicja chce wprowadzić reformę, by odebrać sędziom część uprawnień i by parlament mógł między innymi anulować wyroki sądów. Przeciwnicy premiera, na którym ciążą zarzuty korupcyjne, mówią, że nowe przepisy mają w praktyce uchronić Netanjahu przed pójściem do więzienia.
Prezydent Izraela pochwalił decyzję premiera Netanjahu, a liderzy opozycji zadeklarowali, że są gotowi na rozmowy. Związki zawodowe ogłosiły, że kończą strajk. Nie wiadomo jednak, czy w Izraelu nie dojdzie do protestów. Premier nie spełnił bowiem głównych postulatów
demonstrujących, którzy chcieli całkowitego odrzucenia reformy.