Japonia – Korea Płd. poprawa stosunków

0
121
Fot. CNN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Japonia i Korea Południowa znormalizowały chłodne od wielu lat stosunki polityczne i gospodarcze. Oba kraje postanowiły wznowić regularne spotkania przywódców obu krajów. Do przełomu doszło podczas wizyty prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeola w Tokio. Prezydent Korei odwiedził Japonię po raz pierwszy od 12 lat. Poprawa stosunków między oboma krajami była konieczna w obliczu rosnącego zagrożenia bezpieczeństwa ze strony Chin.

„Jestem bardzo zadowolony, że wraz w nadejściem wiosny pojawiła się okazja do otwarcia nowego rozdziału w stosunkach między Japonią i Koreą Południową”-powiedział premier Japonii Fumio Kishida po spotkaniu z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk Yeolem. Przywódcy obu krajów zgodzili się na wznowienie tzw. „wahadłowej dyplomacji”, czyli regularnych spotkań szefów rządów obu sąsiadujących krajów w celu rozwiązania bieżących problemów. 

Japonia i Korea Płd., najważniejsi sojusznicy Stanów Zjednoczonych w Azji wschodniej, wznowią rozmowy w zakresie bezpieczeństwa. Japonia zniesie restrykcje nałożone na eksport do Korei Płd. trzech kluczowych materiałów do produkcji półprzewodników wykorzystywanych w przemyśle elektronicznym. Z kolei Seul wycofa wniesioną do Światowej Organizacji Handlu skargę na nałożenie restrykcji przez rząd w Tokio. Wznowione zostaną rządowe rozmowy gospodarcze.

Relacje pomiędzy Tokio a Seulem ochłodziły się 5 lat temu z powodu różnicy zdań w sprawie odszkodowań dla ofiar japońskiego imperializmu w czasie 35 letniej, trwającej do 1945 r., okupacji Korei. 6 marca rząd w Seulu przedstawił plan rekompensat dla ofiar, który z zadowoleniem został przyjęty przez rząd w Tokio i umożliwił wizytę prezydenta Yeola w Japonii. Chodzi o ok. 780 tysięcy koreańskich robotników zmuszanych do niewolniczej pracy przez japońskie koncerny podczas II wojny światowej oraz ok. 200 tysięcy Koreanek zmuszanych do świadczenia usług seksualnych japońskim żołnierzom. Przyjęty przez południowokoreański rząd plan zakłada, że rekompensaty zostaną wypłacone przez założoną w Korei Południowej fundację, na którą fundusze wpłacać będą przedsiębiorcy koreańscy, a nie koncerny japońskie. Rząd w Seulu zaniechał tym samym żądania rekompensat dla ofiar japońskiej okupacji.

Posunięcie to zostało z zadowoleniem przyjęte przez władze japońskie, które utrzymują, że wszelkie roszczenia dotyczące kolonizacji półwyspu koreańskiego przez Japonię zostały rozwiązane na podstawie traktatu o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych przez oba kraje w 1965 r. Po normalizacji stosunków dyplomatycznych władze w Tokio udzieliły Korei Południowej znacznego wsparcia gospodarczego i bezzwrotnych pożyczek, które przyczyniły się do rozwoju gospodarczego kraju.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!