AUKUS: okręty nowej generacji dla Australii i UK

0
177
Fot. The San Diego Union Tribune
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosili w poniedziałek w San Diego szczegóły wieloletniego planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać Australii co najmniej 3 okręty o napędzie jądrowym klasy Virginia.

Jak wynika z zaprezentowanego planu, będącego owocem 1,5-letnich dyskusji, celem jest zbudowanie przez Australię i Wielką Brytanię okrętów nowej generacji na przełomie lat 30. i 40. w oparciu o brytyjską i amerykańską technologię. 

Opracowanie okrętu o napędzie jądrowym dla Australii jest pierwszym przedsięwzięciem ogłoszonego w 2021 roku partnerstwa AUKUS złożonego z USA, Australii i Wielkiej Brytanii.

AUKUS to odpowiedź na rosnącą potęgę militarną i wpływy Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Jak podkreślił Joe Biden, sojusz nie jest jednak skierowany przeciwko Chinom, lecz ma „utrzymać pokój i stabilność w regionie Indo-Pacyfiku”.

Prezydent USA zapewnił też, że porozumienie jest zgodne z traktatem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i będzie konsultowane z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, a Australia nie będzie miała pieczy nad paliwem jądrowym. Zapewnił też, że choć okręty będą napędzane reaktorami atomowymi, to nie będą uzbrojone w broń jądrową.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!