Brytyjski premier – Chiny to wyzwanie dla naszych wartości

0
189
Fot. EPA/The Sun
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Brytyjski premier stwierdził, że Chiny “stanowią systematyczne wyzwanie dla naszych wartości i interesów”, zmierzając ku jeszcze większemu autorytaryzmowi. Rishi Sunak podkreślił, że kończy się “złota era” w stosunkach z Chinami. Ale mówił też o otwartości i potrzebie uznania pozycji Pekinu.

Rishi Sunak skrytykował brutalny sposób, w jaki Pekin obchodzi się z antyrządowym demonstrantami. “Zamiast słuchać swoich ludzi, reżim zaostrzył sankcje” – mówił szef brytyjskiego rządu. Potępił zatrzymanie podczas protestów dziennikarza BBC. Naiwną nazwał wiarę, że kontakty efektem zacieśnienia kontaktów handlowych z Pekinem będą reformy społeczne i polityczne reżimu.

Ale jednocześnie Rishi Sunak zadeklarował: “nie powinniśmy posługiwać się uproszczoną, zimnowojenną retoryką”. Dodał, że pozycji Pekinu we współczesnym świecie nie da się zignorować, czy to w kontekście globalnej stabilności gospodarczej, czy w ograniczaniu skutków zmian klimatycznych. Szef rządu przekonywał, że Brytyjczycy, wraz takimi krajami, jak USA, Kanada, Australia i Japonia są w stanie “zarządzać zaostrzającą się konkurencją z Chinami” dzięki dyplomacji i utrzymywaniu komunikacji z Pekinem.

Z jednej strony to odejście od polityki Davida Camerona, który chciał stawiać na ścisłą współpracę z Chinami. Z drugiej media zwracają uwagę, że premier nie nazwał polityki chińskiej “zagrożeniem”. Część polityków Partii Konserwatywnej, w tym jej były lider Iain Duncan Smith, jest zaniepokojonych i obawia się, że ich szef może obrać wobec Pekinu zbyt łagodny kurs.

Rishi Sunak przemawiał w Guildhall, tradycyjnej siedzibie gildii londyńskiego City. Tradycyjnie mowa podczas bankietu wydanego przez lorda-majora londyńskiego City poświęcona jest sprawom międzynarodowym, a nowy szef rządu wykorzystał ją, by po raz pierwszy przedstawić swoją wizję polityki zagranicznej. 

“Będziemy ewoluować, ale kotwicą będzie zawsze nasza wiara w wolność, otwartość i rządy prawa, pewni, że w czasach wyzwań i konkurencji nasze interesy będą dobrze chronione, a nasze wartości wezmą górę” – mówił premier.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!