Niemcy: medialna burza po wywiadzie Angeli Merkel dla “Spiegla”

0
216
Merkel
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nie cichnie medialna burza wokół ostatniego wywiadu Angeli Merkel dla tygodnika “Der Spiegel”. Była kanclerz Niemiec ponownie stwierdziła, że nie dostrzega błędów w swojej wieloletniej polityce wobec Rosji. Jej “upór w nieprzyznawaniu się do pomyłek” rozjuszył także współrządzących liberałów.

W rozmowie z dziennikiem “Bild” sekretarz generalny FDP Bijan Djir-Sarai ocenił, że odpowiedzią Angeli Merkel na wszystkie zarzuty jest “uparta ignorancja i zaklinanie rzeczywistości”. “Była kanclerz podejmowała w przeszłości decyzje, za które przyjdzie nam długo płacić. Skutki jej polityki energetycznej okazały się fatalne dla Niemiec i Europy. A ona wciąż nie potrafi się do tego przyznać” – zaznaczył.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi “Der Spiegel” Angela Merkel utrzymywała, że rosyjski atak na Ukrainę jej nie zaskoczył, gdyż “sygnały zwrotu w nastrojach Putina” zauważała od lat. Dodała jednak, że u schyłku swojej czwartej kadencji była już “bezsilna” wobec jego reżimu. 

Jej słowa wywołały burzę w mediach. “Skoro Merkel już wcześnie odczytała zachodzące na Kremlu zmiany, to czemu tak uporczywie trzymała się projektu Nord Stream II, skazując Europę na gorzkie rozczarowania?” – zapytał dziennik “Bild”. Oburzenia nie kryją też osoby z otoczenia Wołodymyra Zełenskiego. “Pani Merkel rządziła od 2005 roku. I przez cały ten czas ignorowała nasze ostrzeżenia” – przypomniał doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!