Bukareszt: minister Rau o bezwarunkowym wsparciu dla Ukrainy

0
Fot. SparkChronicles
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Nie będzie pokoju w Europie póki Ukraina nie odzyska pełnej niepodległości, a Rosja nie zostanie pokonana – mówi polski minister spraw zagranicznych. Zbigniew Rau reprezentuje Polskę na spotkaniu szefów dyplomacji krajów NATO, które rozpoczęło się w Rumunii. Politycy mają omawiać dalszą pomoc dla Ukrainy.

Szef polskiej dyplomacji mówił w Bukareszcie, że Zachód będzie pomagał Ukrainie tak długo, jak to będzie potrzebne. Zbigniew Rau powiedział, że co do tego nikt w NATO nie ma wątpliwości. “Tu musi panować pełna zgoda. Wobec tego my – członkowie wspólnoty transatlantyckiej – nie mamy żadnej rozsądnej alternatywy. Gdyby ta zgoda nie była utrzymana, to znaczy, że Rosja odniosłaby największe polityczne zwycięstwo, bo udałoby się jej nas podzielić” – podkreślił Zbigniew Rau.

Podczas dwudniowego spotkania politycy w Bukareszcie mają zadeklarować nowe transze pomocy, zarówno wojskowej jak i cywilnej. Chodzi np. o dostarczanie na Ukrainę paliwa, generatorów prądu i leków.

Dyskusja o pomocy trwa w czasie, gdy Rosja systematycznie bombarduje ukraińską infrastrukturę energetyczną. Spora jej część jest teraz zniszczona, co oznacza, że miliony Ukraińców mogą pozostać zimą bez prądu, wody czy ogrzewania.

Na spotkaniu w Bukareszcie ma być też obecny ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Ma on przedstawić zachodnim politykom aktualną sytuację na froncie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!