Premier Japonii: Chiny zagrażają suwerenności Japonii

0
91
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Japonii Fumio Kishida w ostrych słowach skrytykował Chiny, którym zarzucił, że godzą w suwerenność jego kraju i przyczyniają się do eskalacji napięć w regionie. W Kambodży trwa szczyt przywódców państw ASEAN-u, czyli Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. 

Chiny i Japonia toczą spór terytorialny o wyspy na Morzu Wschodniochińskim. Zdaniem szefa japońskiego rządu, działania chińskich władz na spornych akwenach bezpośrednio godzą w suwerenność Japonii. Fumio Kishida w wystąpieniu na forum przywódców państw ASEAN-u odniósł się też do rosnących napięć między Pekinem i Tajpej. Stwierdził, że bezpieczeństwo i stabilność Cieśniny Tajwańskiej ma kluczowe znaczenie dla całego regionu.

Premier Japonii wyraził też „poważne zaniepokojenie” sytuacją Ujgurów w Sinciangu, gdzie co najmniej milion osób znajduje się w obozach reedukacyjnych. Chiny zaprzeczają jakoby dochodziło tam do łamania praw człowieka, a wszelkie próby zaangażowania w sytuację Ujgurów odbierają jako ingerencję w wewnętrzne sprawy Chin.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!