M.Morawiecki – Rosja używa żywności jako broni i szantażuje Zachód

0
78
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rosja używa żywności jako broni, by zmusić Zachód do zniesienia sankcji – powiedział w przesłaniu wideo premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że Unia nie może ulec rosyjskiemu szantażowi. Oświadczenie szefa polskiego rządu zostało opublikowane po konsultacjach z przewodniczącą Komisji Europejskiej oraz premierami Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier, które dotyczyły sprawniejszego funkcjonowania tak zwanych unijnych korytarzy solidarnościowych. Zostały one utworzone w reakcji na blokowanie przez Rosję portów na Morzu Czarnym i tym samym eksportu zboża z Ukrainy, co wywołało kryzys żywnościowy. 

Dzięki korytarzom, jak informowała przed kilkoma dniami brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, udało się wyeksportować około 15 milionów ton zboża z Ukrainy, z czego prawie połowę przez Polskę. Dziś Komisja Europejska potwierdziła te dane i ogłosiła, że przekaże w trybie pilnym 250 milionów euro na inwestycje, by skrócić czas oczekiwania na przejściach granicznych i usprawnić ruch na granicach oraz drogach dojazdowych. Komisja zwiększyła pulę pieniędzy na ten cel. Początkowo planowała przeznaczyć 200 milionów euro o czym brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała dziś rano. 

Ukraińskie ziarno przede wszystkim kupowane jest przez kraje Afryki i Bliskiego Wschodu. “Wykorzystywanie głodu jako broni przypomina nam najczarniejsze dni radzieckiej historii. Kreml stara się obarczyć winą Zachód za kryzys żywnościowy, który sam spowodował, aby wywrzeć na nas presję i zmusić do zniesienia sankcji. Nie możemy ulec rosyjskiemu szantażowi” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu zwrócił też uwagę, że szlak morski, który został odblokowany pod koniec lipca wciąż jest niepewny dlatego konieczne jest usprawnienie korytarzy solidarnościowych. Dodał, że z zadowoleniem przyjął propozycję Komisji dotyczącą zwiększenia finansowania. Podkreślał też, że Rosja nie zrezygnuje ze swojej wrogiej propagandy. “Regiony dotknięte kryzysem żywnościowym są zalewane fałszywą, rosyjską narracją. Dlatego musimy też podwoić nasze wysiłki na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji w najbardziej wrażliwych częściach świata” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!