Reakcje zachodu na dzisiejszy rosyjski atak

0
USA Ukraina
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że dzisiejsze ataki to zbrodnie wojenne. Przewodniczący Rady napisał na Twitterze, że przerażające ataki na Kijów i inne ukraińskie miasta pokazują desperację Kremla. Zadeklarował dalsze wspieranie Ukrainy, pociągnięcie do odpowiedzialności rosyjskiego reżimu i że tą sprawą zajmą się kraje grupy G7 na naradzie zwołanej po dzisiejszych atakach.


Brutalność i terror – tak szefowa Komisji Europejskiej skomentowała dzisiejsze ataki Rosji na cele cywilne na Ukrainie. Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że jest wstrząśnięta i zbulwersowana bezwzględnymi rosyjskimi atakami na ukraińskie miasta. Podkreśliła, że osoby odpowiedzialne muszą być pociągnięte do odpowiedzialności. Zapowiedziała też, że Ukraina otrzyma od Unii Europejskiej wszelkie możliwe wsparcie.


Sekretarz stanu USA Antony Blinken potępił rosyjski atak na ukraińskie miasta i zapewnił o wsparciu dla Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych. W zamieszczonym w mediach społecznościowym komunikacie Antony Blinken poinformował, że rozmawiał z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą. ”Będziemy wciąż zapewniać niezachwianą pomoc gospodarczą, humanitarną oraz związaną z bezpieczeństwem, tak by Ukraina mogła dalej się bronić i chronić swoich obywateli” – napisał na Twitterze sekretarz stanu USA.
Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres potępił atak Rosji na ukraińskie miasta. “Jestem głęboko wstrząśnięty dzisiejszym wielkoskalowym atakiem sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na miasta na całym terytorium Ukrainy, które doprowadziły do ogromnych zniszczeń infrastruktury cywilnej, wielu ofiar śmiertelnych i rannych. To niedopuszczalna eskalacja, a ludność cywilna płaci za to najwyższą cenę” – czytamy w komunikacie.


Z kolei prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy. Wśród poruszonych tematów była kwestia izolacji Rosji. “Rozmawiałem dzisiaj z Wołodymyrem Zełenskim. Mówiliśmy o konieczności izolowania Rosji, która dziś dopuściła się masowych zbrodni wojennych” – napisał Andrzej Duda na swoim profilu społecznościowym. “Zbrodnie takie – przypominam – nie ulegają przedawnieniu i ścigane są na całym świecie. Dziś i jutro będę rozmawiał o tym z innymi przywódcami” – dodał polski prezydent.


W rozmowie uczestniczyli – jak poinformowała Kancelaria Prezydenta – szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Jacek Siewiera.


W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego dwunastu regionów Ukrainy jedenaście osób zginęło, 89 zostało rannych. Rano Rosjanie wystrzelili na Ukrainę ponad 80 rakiet, 43 z nich udało się zestrzelić. Te, które spadły, zniszczyły obiekty cywilne i infrastrukturę w miastach niemal w całym kraju, w tym w stolicy – Kijowie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!