Kyodo: zajęcie Tajwanu głównym długofalowym celem Chin

0
157
Chiny Tajwan Taiwan
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

„Zjednoczenie” Chińskiej Republiki Ludowej z Tajwanem będzie jednym z głównych długofalowych celów Komunistycznej Partii Chin – pisze japońska agencja Kyodo, powołując się na źródła rządowe. Chiny uznają Tajwan za część własnego terytorium, ale nie mają nad nim żadnej kontroli. W obecnych realiach używane przez chińską propagandę słowo „zjednoczenie” w praktyce oznaczałoby siłowe zajęcie wyspy. 

16 października w Pekinie rozpocznie się XX zjazd Komunistycznej Partii Chin. To najważniejsze wydarzenie polityczne w Chinach nie tylko w tym roku, bo odbywające się raz na pięć lat posiedzenie wyznacza kierunki rozwoju Chin. Według japońskiej agencji Kyodo podczas zjazdu ogłoszona ma być długofalowa strategia „zjednoczenia” Chin i Tajwanu. Władze Tajwanu są jednak całkowicie niezależne od Pekinu, a strategia „zjednoczenia” w obecnej sytuacji realnie oznaczałaby siłowe zajęcie wyspy.

Tajwan ma być jednym z głównych tematów rozpoczynającego się w połowie października zjazdu partii, podczas którego po raz pierwszy od czasów Mao Zedonga na trzecią kadencję wybrany zostanie Xi Jinping. 

Kilka lat temu Chiny wprowadziły zmiany w konstytucji, znosząc dwukadencyjność najwyższego urzędu w państwie. Oznacza to, że obecny prezydent Chin może swą funkcję sprawować dożywotnio.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!