Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych walk na granicy tadżycko-kirgiskiej

0
161
Fot. CNN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Do 81 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych walk na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu – poinformowały władze obu krajów. Od kilku dni dochodzi do starć na liczącej niemal tysiąca kilometrów granicy pomiędzy tymi państwami. Wcześniej informowano o 71 zabitych.

Tadżykistan poinformował, że w walkach zginęło 35 obywateli tego kraju. Kirgistan informował z kolei o 46 zabitych. Ponadto władze kraju ewakuowały ponad 130 tysięcy osób z obszaru konfliktu. Część z nich – jak podają kirgiskie media – wraca już do domów. Jutro w Kirgistanie będzie obchodzony dzień żałoby narodowej.

Konflikt rozpoczął się kiedy, gdy według kirgiskiej straży granicznej wojsko Tadżykistanu zaatakowało jedną z kirgiskich wiosek. W odpowiedzi Tadżykistan oskarżył kirgiską armię o ostrzelanie posterunku i siedmiu wsi za pomocą ciężkiego sprzętu. W piątek w Samarkandzie w Uzbekistanie walczące strony wynegocjowały zawieszenie broni, jednak oba kraje oskarżają się o jego łamanie.

Od lat Kirgistan i Tadżykistan toczą spór graniczny. Jednocześnie państwa te pozostają w strefie wpływów Rosji, która ma tam swoje bazy wojskowe i uważa się za gwaranta stabilności tego obszaru. Moskwa wezwała oba kraje do deeskalacji i zakończenia walk.
Niedawno ukraińskie media informowały o tym, że w obu krajach Rosja prowadzi werbunek do wojsk walczących na Ukrainie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!